Czym udekorować grób na Wszystkich Świętych?

Wiązanki nagrobne oraz znicze pomagają nam wyrazić szacunek oraz pamięć o zmarłych. Na Wszystkich Świętych mamy szeroki wybór światełek, od plastikowych, po szklane czy ceramiczne znicze, a także kwiatów – zarówno sztucznych, jak i żywych. Eleganckie wiązanki na grób najczęściej wykonuje się z: goździków, lilii, anturiów, kalii, chryzantem oraz róż.  

 

Klasyczne znicze na grób

 

Płonące znicze to symbole naszej pamięci o zmarłych, dlatego na Wszystkich Świętych nie wyobrażamy sobie, aby mogło ich zabraknąć na grobie najbliższych. Na rynku wciąż największą popularnością cieszą się znicze ceramiczne lub plastikowe oraz bardziej wydajne znicze szklane, które mogą palić się nawet do 5 dni. Wybierając światełko na grób, warto zwrócić uwagę na jego podstawę (czy jest stabilna i odporna na wiatr bądź wilgoć), nakładkę wierzchnią (która pozwala ochronić płomień przed deszczem i wiatrem), knot (im cieńszy, tym znicz będzie palił się dłużej). Na Wszystkich Świętych możemy również kupić znicze z wymiennymi wkładami, które łatwo się czyści, a w przypadku wypalenia – wystarczy zakupić nowy wkład.

 

Nowoczesne znicze nagrobne LED

 

Znicze LED to alternatywa dla tradycyjnych zniczy. Każdy z nich zasilany jest 2 bateriami AA. Znicz ledowy zapewnia efekt naturalnie migoczącego płomienia i sprawdza się jako wkład do większości klasycznych szklanych zniczy. Produkt świeci (według zapewnień producenta) przez 30 dni i przeznaczony jest do wielokrotnego użytku. Po zużyciu się baterii, wystarczy wymienić je na nowe.

 

Wiązanki nagrobne

 

W Dniu Wszystkich Świętych, oprócz zniczy, inwestujemy również w kwiaty. Najbardziej eleganckie i klasyczne wiązanki nagrobne, wykonuje się z takich roślin, jak: chryzantemy, lilie, anturia, goździki, kalie, róże. Kompozycje kwiatowe najczęściej tworzone są na specjalnych podkładach wykonanych z gałązek iglastych drzew, ale można je również wykonać, np. z ozdobnych traw czy sezonowych jesiennych liści orzechów lub dębów.

 

Wiązanki nagrobne można dostać w przeróżnych kształtach, zarówno klasycznych – okrągłych i podłużnych, jak i w kształcie krzyża, rombu czy trójkąta. Do niedawna na stoiskach przycmentarnych dominowały kwiaty w kolorach: bieli, fioletu, żółci, złota, obecnie – również czerwieni, beżu, różowego, rudości.

 

Wybierając wiązankę, warto dopasować ją do wielkości grobu oraz zwrócić uwagę, czy stabilnie trzyma się podłoża i jest odporna na silniejsze działanie wiatru.