Materace dmuchane do spania

Materace dmuchane najczęściej kojarzą się z letnim wypoczynkiem, z zabawą nad wodą lub relaksem na świeżym powietrzu. Mogą również służyć do przespania się pod namiotem lub podczas nagłego wyjazdu do rodziny lub przyjaciół.

Zalety materacy dmuchanych do spania

Ich niewątpliwą zaletą jest wygoda, łatwość w przenoszeniu (w porównaniu do łóżka), przystępna cena (na poziomie od 30 zł do 500 zł w zależności od materiałów, z jakich są wykonane oraz zastosowanych w nich rozwiązaniach). Możliwość schowania praktycznie w każdym miejscu, dzięki czemu nie zajmują zbędnego miejsca potrzebnego np. do swobodnego poruszania się po małym mieszkaniu. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama kolorystyczna materacy.

Inne modele (mniej wytrzymałe) nadają się do zabawy, inne do spania podczas podróży (tutaj najważniejsze są: komfort, trwałość i lekkość ).

Materace dmuchane do spania niestety nie przepuszczają powietrza i przy ciepłych nocach ciało człowieka śpiącego na nich poci się, wydaje nieświeże. Każde poruszenie się na materacu sprawia, że cały on “pływa” i trzęsie się (druga osoba ma trudności z kontynuowaniem snu), wydając przy tym dźwięki podobne do skrzypienia i specyficznych trzasków. Jeśli zawór przepuszcza powietrza, rano może nas spotkać przykra niespodziankę, że minioną noc spędziliśmy na podłodze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca dmuchanego?

Materace mogą być jednoosobowe i dwuosobowe. Kupując materac dmuchany z przeznaczeniem do spania należy zwrócić uwagę na trzy podstawowe elementy, którymi są: zawory (ich uszkodzenie może spowodować ujście powietrza w chwili użytkowania materaca), jakość materiału, z jakiego materace zostały wykonane (oczywiście te lepsze jakościowo i wytrzymalsze natychmiast są droższe), ilość komór (im więcej, tym lepiej; idealna ilość to 6-7).

Jeżeli decydujemy się, że materac ma służyć jedyne do spania warto wybrać te welurowe, gdyż nie ślizga się na nich pościel czy śpiwór. Bardzo dogodna jest również warstwa antypoślizgowa, gdyż materac nie przemieszcza się kiedy zamierzamy na niego wejść. Liczba komór 6-7 zapewnia równomierne podparcie ciała podczas snu. Jeżeli chcemy aby materac pozostawał czysty i pachnący przez dłuższy okres czasu, należy wybrać model z wyściółką antybakteryjną.

Dodatkowe akcesoria

Kupując materac dmuchany do spania warto zaopatrzyć się również w zestaw naprawczy (obowiązkowo), składający się z kleju i łatek, pokrowiec ułatwiający głównie transport materaca, pompkę do materaca (dostępne są modele tłokowe, nożne, elektryczne w cenie 10-30 zł – tłokowe i nożne, 30-150 zł – elektryczne), ewentualnie dla wymagających – lekkiej poduszki welurowej.