Nietypowe miejsca na jesienne spacery w Warszawie

Jesień to jedna z najpiękniejszych pór roku, z tego względu to również idealny czas na długie spacery. W Warszawie jest wiele bardzo ciekawych miejsc, które warto umieścić na szlaku niespiesznych przechadzek. To jeden z najlepszych sposobów na poznawanie miasta.

 

Nietypowe zakamarki w warszawskich Łazienkach

 

Ogród Chiński to jedno z najbardziej oryginalnych miejsc w Łazienkach Królewskich. Pośród klasycznej architektury, antycznych budowli i geometrycznych form nagle napotyka się piękny i niecodzienny akcent Orientu. Ogród Chiński ulokowany jest pomiędzy Promenadą Królewską, ulicą Agrykola, Drogą Belwederską oraz Aleją Chińską. Jego projekt opierał się na pałacu pekińskiego Księcia Gonga, a powstał pod wpływem panującej za czasów Stanisława Augusta tzw. „mody na chinoiserie”. W Ogrodzie Chińskim można podziwiać piękny marmurowy most łączący Pawilon Chiński z Altaną Chińską. To połączenie dwóch pierwiastków: męskiego (pawilon) i żeńskiego (altana) będące nawiązaniem do Drogi Mlecznej. Przy wejściu do Ogrodu Chińskiego stoją lwy, które zostały podarowane Łazienkom przez Muzeum Rezydencji Księcia Gonga.

 

Co ciekawe dachówka, która pokrywa sklepienie altany i pawilonu została sprowadzona z Pekinu na życzenie Stanisława Augusta. To ręcznie glazurowane małe dzieła sztuki w aż trzynastu kształtach w kolorze ugru, barwy której godzien był wyłącznie cesarz.

 

Praskie ulice, kapliczki i murale

 

Warszawska Praga jest jedną z ciekawszych i obecnie bardzo modnych części miasta. To bardzo dobre miejsce do spędzenia kilku chwil na świeżym powietrzu. W większości podwórek licznych tam starych kamienic znajdują się kapliczki. Każda z nich ma wyjątkowy urok, każda jest inna i na swój sposób wspaniała. Mieszkańcy bardzo o nie dbają. Oprócz kapliczek, popularnych kawiarni, kafejek i pubów po Pradze warto chodzić z głową podniesioną wysoko do góry. Wielkoformatowe murale autorstwa artystów z całego świata we wspaniały sposób wpisują się w zabytkową tkankę tej części stolicy.

 

Punkty widokowe – panoramiczne spacery

 

Ostatnie ciepłe dni warto wykorzystać na zobaczenie Warszawy z wysokości. Panorama miasta jesienią prezentuje się zjawiskowo. Oto niektóre miejsca, w których można to zrobić:

  • XXX. Piętro Pałacu Kultury i Nauki,
  • dzwonnica kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu,
  • ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik,
  • Ogrody BUW (Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego),
  • górka Szczęśliwicka.