Pielęgnacja jamy ustnej przy pomocy szczoteczki elektrycznej

Problemy z zębami mogą doprowadzić do kłopotów z innymi częściami ciała. Warto więc dbać o swoje uzębienie. Pierwszym krokiem do zdrowych zębów będzie zakup dobrej szczoteczki na platformie Deyde.

Zęby wolne od osadu

Wedle statystyk całkiem spora grupa ludzi nie myje zębów w ogóle. Dlaczego? Z wielu powodów. Niektórzy tłumaczą się brakiem czasu i lenistwem. Nie chce im się poświęcić dwóch, trzech minut dwa razy dziennie na szczotkowanie.

Efektem zaniedbań są nie tylko choroby zębów, ale całej jamy ustnej. Osoby, które nie dbają o higienę zębów, są znacznie bardziej narażone na problemy z dziąsłami, językiem, gardłem.

To jednak nie wszystko. Ząb zaatakowany przez próchnicę staje się siedliskiem bakterii. Mogą one doprowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, np. bólu stawów. Jak to możliwe? Wszystko przez to, że uszkodzony ząb otwiera drzwi do układu krążenia. Wraz z krwią mogą się przedostać w różne miejsca w ciele drobnoustroje wywołujące inne choroby.

Walka z próchnicą

Zęby objęte próchnicą wywołują też szereg innych utrudnień. Mogą stać się przyczyną odwołania zabiegu chirurgicznego. Jeśli więc czekamy na operację, wcześniej wyleczmy zęby. W przeciwnym razie zostaniemy odesłani z kwitkiem i czas leczenia wydłuży się.

Próchnica pojawia się wskutek rozkładu resztek jedzenia przez bakterie żyjące w jamie ustnej. Nie da się ich usunąć, dlatego trzeba usuwać pozostałości pokarmów. Ideałem jest mycie zębów po każdym posiłku. Ale nie oszukujmy się: nie zawsze jest na to czas ani warunki. Poza tym zbyt częste szczotkowanie, które wykonywane jest nieprawidłowo, naraża nas na starcie szkliwa, czyli warstwy ochronnej zębów.

Ograniczmy się zatem do dwóch razy dziennie. Jeśli komuś nie chce się myć zębów tradycyjną szczoteczką, może sobie sprawić szczoteczkę elektryczną.

Zalety szczoteczki elektrycznej

Poza wygodą użytkowania jej przewaga nad zwykłym sprzętem myjącym uzębienie wyraża się w dokładności. Szczoteczki elektryczne znacznie skuteczniej usuwają osad, który z czasem przekształca się w kamień zwiększający ryzyko próchnicy.

Wysoka efektywność czyszczenia elektrycznych szczoteczek wynika ze sposobu ich pracy. Głowica obraca się kilka tysięcy razy na minutę (niektóre modele, np. Philips HX6311, mają więcej niż jeden trybów prędkości). Powstające wówczas na powierzchni zębów mikrodrgania sprawiają, że najmniejsze resztki pokarmu odlepiają się od zębów. Nie zalegają w jamie ustnej, więc nie przekształcają się w osad ani kamień.

Elektryczne szczoteczki do zębów mogą być zasilane bateriami, akumulatorami (bateriami wielokrotnego uzupełniania) bądź prądem. Przykładowo model Oral-B EB 18-2 może pracować zarówno z akumulatorem, jak i po podłączeniu do sieci. W pierwszym przypadku czas pracy sięga 168 godzin! Innymi słowy: ładowanie takiej baterii odbywa się bardzo rzadko. Przy założeniu, że jedno mycie zajmuje trzy minuty, a sprzętu używamy dwa razy dziennie, szczoteczka będzie nam służyć 1680 dni, czyli ponad 4,5 roku!