Praca w warszawskich korporacjach: zalety i wady

Warszawskie korporacje od kilku lat cieszą się coraz gorszą sławą, a praca w takich miejscach związana jest z wieloma mitami i stereotypami. W rzeczywistości, to właśnie w dużych, międzynarodowych przedsiębiorstwach praca jest stabilna i pojawiają się duże możliwości rozwoju.

Jak znaleźć pracę w korporacji?

Istnieje bardzo dużo możliwości, aby znaleźć korporacyjną pracę w Warszawie. Przede wszystkim należy przeglądać portale z ogłoszeniami o pracę, a także oferty agencji pośrednictwa pracy. Bardzo dobrym pomysłem jest sprawdzanie na bieżąco możliwości zatrudnienia na stronach internetowych konkretnych korporacji. Zwykle, każda międzynarodowa firma ma na swojej stronie zakładkę „praca” lub „kariera”, gdzie pojawiają się nie tylko oferty zatrudnienia, ale także opisane są świadczenia pozapłacowe, godziny pracy i obowiązki na danym stanowisku. Pracy w warszawskich korporacjach można także szukać jeszcze w trakcie studiów, na przykład na targach kariery. Wiele firm oferuje staże lub praktyki w pełnym lub zmniejszonym wymiarze godzin. Warto zaznaczyć, że aby dostać taką pracę największe znaczenie ma znajomość języków obcych. Angielski to podstawowy język komunikowania się w korporacjach, a zaletą jest znajomość drugiego języka obcego (na przykład niemieckiego, hiszpańskiego).

Praca w korporacji: plusy i minusy

Praca w międzynarodowych firmach, które swoje biura mają zlokalizowane w Warszawie (nie tylko na Domaniewskiej, ale także w innych miejscach tego miasta), ma sporo zalet:

  • pracownik zwykle otrzymuje umowę o pracę i bardzo szybko może dostać umowę na czas nieokreślony,
  • nadgodziny są płatne lub można je odebrać,
  • istnieją spore możliwości awansu,
  • pracownicy mogą liczyć na świadczenia pozapłacowe, czyli benefity takie jak prywatne ubezpieczenie medyczne, karta fitness, kupony zniżkowe na obiady, laptop i telefon służbowy,
  • wynagrodzenie jest zwykle wyższe niż w mniejszych firmach (chociaż nie jest to regułą),
  • pracownicy mają możliwość uczestnictwa w szkoleniach zagranicznych,
  • w niektórych korporacjach obowiązuje elastyczny czas pracy, a nawet możliwości pracy z domu przez kilka dni w miesiącu

Z drugiej strony, warto zaznaczyć, że praca w korporacji ma także wady. Przede wszystkim, taka praca może być bardzo nudna i rutynowa, ponieważ międzynarodowe korporacje mają swoje sztywne procedury i zasady biurokratyczne. Kolejną wadą mogą być nadgodziny lub konieczność pracy w weekendy, jednak tutaj wiele zależy od firmy oraz od konkretnego stanowiska. Warto pamiętać o tym, że praca w wielu z warszawskich korporacji wiąże się z dużym stresem i koniecznością trzymania się sztywnych terminów. Dla niektórych problemem mogą być także sztywne godziny pracy (w niektórych firmach), bezpłatna przerwa obiadowa oraz konieczność pracy w polskie święta. Praca w warszawskich korporacjach daje jednak dużo możliwości, wiąże się z możliwościami awansu, podwyżek i rozwoju zawodowego, a także pozwala na wykształcenie dobrej organizacji pracy i zarządzania czasem.