Przepuszczalność światła, izolacyjność i inne parametry szkła

Wybierając szkło do swojego domu, warto zwrócić uwagę na jego parametry – to od nich będzie zależał komfort przebywania w budynku, a w pewnym stopniu także wysokość rachunków za ogrzewanie. Dlaczego tak ważna jest wytrzymałość, przepuszczalność światła oraz współczynnik przenikania ciepła?

 

Szkło jest materiałem, który na pierwszy rzut oka zawsze wygląda tak samo. Okazuje się jednak, że jego poszczególne rodzaje różnią się składem lub zastosowaniem powłok z tlenków metali, które nadają konkretne właściwości.

Przepuszczalność światła – jak stworzyć jasne pomieszczenia?

Transmisja światła (Lt) jest parametrem, który określa, w jakim stopniu promienie słoneczne przedostają się przez dany rodzaj szkła. Im większa jest ta wartość, tym lepiej doświetlone jest pomieszczenie. W przypadku pustej wnęki okiennej transmisja światła wynosi 100%, jednak żadna szyba nie zagwarantuje takiej przepuszczalności. Standardowe szkło produkowane metodą float wyróżnia się przepuszczalnością na poziomie 90%. Znaczna grubość szkła, dodatek różnych substancji, barwienie oraz pokrycie specjalistycznymi powłokami może powodować obniżenie transmisji światła, a co za tym idzie, gorsze doświetlenie wnętrza. Przykładowo, powłoki selektywne mogą ograniczyć przepływ światła do nawet 35%. Nowoczesne szkło charakteryzuje zarówno doskonała przepuszczalność światła, jak i dobre właściwości termoizolacyjne czy podwyższona wytrzymałość.

Jakie znaczenie ma wytrzymałość szkła?

W przypadku stosowania szkła do wykonania balustrad, schodów i wielkopowierzchniowych przeszkleń niezwykle istotna jest jego wytrzymałość mechaniczna i termiczna. Najbardziej odporne na zniszczenie jest szkło hartowane, nazywane także bezpiecznym, a także szkło klejone i laminowane. Przyjmuje się, że proces hartowania termicznego zwiększa wytrzymałość szkła co najmniej trzykrotnie. Materiał dobrze radzi sobie z nagłymi zmianami temperatur, działaniem wiatru i naciskiem mechanicznym. Producenci oferują także szyby ochronne (zwykle wykonane ze szkła klejonego), które mają za zadanie chronić przed włamaniem. Nie nadają się jednak do montażu tam, gdzie wymagane jest stosowanie szkła bezpiecznego – na znacznych wysokościach, w przypadku wind, balustrad i podłóg.

Współczynnik przenikania ciepła oraz inne parametry szkła

Podstawowym kryterium wyboru szyb okiennych powinien być współczynnik przenikania ciepła (U), który opisuje, w jakim stopniu ciepło przedostaje się przez taflę szkła. W przypadku okien podaje się przepuszczalność ciepła szyby (Ug), ramy (Uf) oraz całego okna (Uw). Im niższy współczynnik U, tym mniejsze straty energii, a także niższe rachunki za ogrzewanie. Jedną z metod stosowanych w celu obniżenia przenikania ciepła jest pokrywanie powierzchni szkła niskoemisyjną powłoką z tlenków metali. W przypadku narażenia na hałas warto zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną szkła (współczynnik Rw). Można ją zwiększyć, stosując grubsze szyby zespolone lub specjalną folię akustyczną.