Reguły dobrego stylu

Ktoś kiedyś określił idealną budowę męskiego ciała. Wedle tego kanonu mężczyzna bez zarzutu to taki, który ma 183 cm wzrostu, waży 83 kg, ma tors w kształcie litery V i sylwetką przypomina posągi ze starożytnej Grecji. Nie jest więc ani za szczupły ani przesadnie przypakowany. Na szczęście nawet bez tych przymiotów można zawsze dobrze prezentować się w każdym otoczeniu.

Mężczyzna zawsze modnie ubrany

Jak to zrobić? Trzeba nosić ubrania, które uwydatniają pion. Odzież z subtelnymi kontrastami doda centymetrów. Dobre przykłady to: sweter z dekoltem w serek (szpic), sportowy płaszcz z dużym wycięciem takiego samego rodzaju, garnitur w paski pionowe.

Należy unikać garderoby, która będzie akcentować na sylwetce linie poziome, czyli horyzontalne. Oznacza to, że dwurzędowe garnitury, koszulka polo w paski poziome, garnitury i koszule w kratę, sweter z wcięciem zaraz pod szyją czy wysoko zapinana marynarka nie są trafnym rozwiązaniem. Obcisłe ubrania, nawet w pionowe linie, też nie będą dobre.

Kolejna reguła dobrego stylu mówi, żeby nie łamać jednorodności stroju. W praktyce wygląda to tak, że do garnituru w prążki, jedwabnego krawata należy dobierać jedwabne bądź bawełniane (byle delikatne) skarpetki w subtelne niebieskie wzorki, które będą pasować do wzorków z krawata. Nie można mieszać jakości materiałów, czyli dobierać do eleganckich części garderoby te, które wkładamy na co dzień.

Które ubrania kwalifikują się do tych oficjalnych?

Zaliczają się do nich te części garderoby, które są opisywane takimi wyrażeniami jak: gładki, lśniący, stonowany kolor, prosty. Idealną propozycją na oficjalne wyjścia jest więc czarna i lekko połyskująca marynarka.

Które ubrania zaliczają się do tych codziennych? Taka odzież jest bogata we wzory, ma chropowatą powierzchnię i jest matowo wykończona. Będzie to np. szorstki płaszcz z nitami i zamkami.

Co z dżinsami?

Wkłada je wiele osób. Niektórzy chodzą w nich na okrągło, również na te oficjalne okazje. Generalnie dżinsy należy przyporządkować do garderoby codziennej. Jednak w niektórych sytuacjach mogą zmienić przeznaczenie. Lecz trzeba je odpowiednio zestawić z innymi ubraniami.

Przykład: dżinsy i eleganckie buty bez skarpetek (miejski styl), w których można pokazać się na letnim przyjęciu albo w galerii. Inne niestandardowe połączenie to dżinsy i kaszmirowy sweter. Taka kompozycja tworzy wrażenie luzu i elegancji jednocześnie.

Kolejna reguła dobrego stylu mówi, że warto mieć kilka pasków, które różnią się kolorem, materiałem i wykończeniem. Należy je dobierać do butów.