Tkanina nie tylko ubraniowa

Pierwsze skojarzenie z dowolną tkaniną, jakie zwykle mamy, to ubrania do noszenia. Czasem pojawia się także skojarzenie z ozdobnymi tkaninami, które można wykorzystać do ozdobienia wnętrza, aby nadać mu bardziej przytulny charakter. Tymczasem tkaniny mają jeszcze więcej zastosowań.

Pora na klasyk

Klasyczne tkaniny bawełniane mogą być doskonałym materiałem do tworzenia oryginalnej biżuterii. Niektóre z nich nie wymagają specjalnej techniki, wystarczy połączyć ze sobą długie kawałki dzianiny z bawełny, nadając im kształt naszyjnika. Wykorzystane elementy mogą być jednokolorowe, a do podkreślenia ich niezwykle prostego, ale oryginalnego fasonu, można użyć broszek w tym samym kolorze.

Innym sposobem, tym razem na przywrócenie drugiego życia bawełnianym koszulkom, jest pocięcie ich na paski o jednakowej szerokości oraz ich pozszywanie. Powstanie w ten sposób dzianina, którą można wykorzystać do robienia na grubych drutach lub szydełkowania. Taka nić, mimo że jest dosyć gruba, może być wykorzystana do stworzenia ażurowych bluzek czy koszulek bez rękawów. Metodą szydełkowania można z niej wykonać grube naszyjniki lub stworzyć modną torebkę. Takie akcesoria można również ozdobić koralikami lub kamieniami szlachetnymi.

Biżuteria domowej roboty

Paski z materiału można również zaplatać w warkocze, aby do finalnego stworzenia biżuterii wykorzystać właśnie gotowe warkocze. Z samych kolorowych dzianinowych warkoczy również można tworzyć bransoletki, owijając je dowolną ilość razy wokół nadgarstka. Natomiast kawałki tkaniny, przycięte w prostokąty o jednakowej wielkości, mają również zastosowanie jako koraliki. Wystarczy zszyć je wzdłuż dłuższych krawędzi, wypchać np. watą, oraz zawiązać końce, aby tak powstałe koraliki połączyć w elegancki naszyjnik. Końce takiego naszyjnika można również owinąć kolorową nitką.

Biżuteria z resztek tkanin to dosyć popularny trend w biżuterii handmade. Bardziej biegłe amatorki ręcznie robionej biżuterii wykorzystują kolorowe kawałki tkanin bawełnianych do tworzenia kwiatów. Z kwiatów mogą powstać w oryginalne naszyjniki, pojedyncze kwiaty sprawdzą się również jako przywieszki do łańcuszka, a nawet broszki. Najłatwiejsze do wykonania są róże oraz kwiaty o dużych płatkach, utworzonych z zawiniętych kawałków materiałów, których środki tworzą kamienie szlachetne.